Baseball

First game

Niles 4, St. Joseph 0

N 002 020 0 — 4 6 0

SJ 000 000 0 — 0 2 2

WP — Tayton Stevens, LP — Brennan Cohoon

Top hitters — Niles: Cade Vota 2 1b; Kendall Whitelow 1b, 2 RBIs; Brayden Lake 1b, RBI; Zayne Neumann 1b, RBI. 

Second game

St. Joseph 5, Niles 4

N 100 102 0 — 4 6 2

SJ 001 400 x — 5 12 2

WP — Christian Mutschler, LP — Johnny Bybee

Top hitters — St. Joseph: Brennan Cohoon 2 1b, 2b; Joshua Dunlop 1b, 2 RBIs; Mutschler 2 1b, RBI; Ethan Valdes 2 1b, RBI. Niles: Bybee 2 1b, 3 RBIs.

First game

Buchanan 10, Brandywine 0

Brand 000 000 0 — 0 1 0

Buch 114 013 x — 10 13 0

WP — Jacob Hoover, LP — Mickiewicz

Top hitters — Buchanan: Josh Reed 3b, RBI; Cam Lorance 2b, 2 RBIs; Adeen Harrington 2b, RBI. 

Second game

Buchanan 12, Brandywine 2

Brand 200 00 — 2 0 5

Buch 404 13 — 12 9 2

WP — Brad VanOverberghe, LP — Eckenberger

Top hitters — Buchanan: Harrington 2b, 2 RBIs; Gannon Kutemeier 2 RBIs; Lorance RBI; Reed 3b, 2 RBIs.

Record — Buchanan 9-0 BCS Red, 12-4.

Softball

First game

Niles 8, St. Joseph 2

Niles 103 001 3 — 8 8 1

SJ 020 000 0 — 2 5 5

LP — Remus

Top hitters — E. Camburn 1b, RBI; G. Dilley 2 1b. 

Second game

Niles 6, St. Joseph 3

Niles 200 000 4 — 6 7 0

SJ 002 100 0 — 3 10 1

LP — K. Bailey 

Top hitters — T. Garey 3 1b; O. McQueen 2 1b, 2 RBIs; B. Kelley 1b, RBI.

Complete results unavailable. 

First game

South Haven 15, Allegan 0

SH 372 3 — 15 10 1

AL 000 0 — 0 1 4

WP — Hayley Kreiger, LP — Cam Rader

Top hitters — South Haven: Courtney Kelly 1b, 2 RBIs; Frances Lyons 3 1b; Hannah Mines 1b, RBI; AJ Jeffries 1b, 2b, 2 RBIs; Mallory Dorow 3b, 2 RBIs; Holli Dannenberg 2b, 2 RBIs; Kreiger 3b, 2 RBIs. 

Second game

South Haven 14, Allegan 0

SH 332 60 — 14 13 0

AL 000 00 — 0 1 6

WP — Torie Loikits, LP — Arianna Davis

Top hitters — South Haven: Jordy Holland 2 1b, 2 RBIs; Anna Bocock 2 1b, 3 RBIs; F. Lyons 2 1b, RBI; Krieger 1b, 2 2b, 4 RBIs; G. Lyons 1b, RBI; Loikits 2b. Allegan: Cam Rader 2b. 

Record — South Haven 19-3

First game

Lake Michigan Catholic 15, Howardsville Christian 0

H 000 — 0 1 1

C 924 — 15 5 1

WP — Katie Stutz, LP — A. Brown

Top hitters — Catholic: Sydney Gardner 2b. 

Second game

Catholic 13, Howardsville 10

H 340 300 0 — 10 7 4

C 404 410 x — 13 15 1

WP — Jenna Cutter, LP — C. Jones-McNally

Top hitters — Catholic: Rylie Hess 2 1b, 3b; Chloe Simmons 2 1b; Gardner 1b, HR; Kacey Rislow 2 1b; McKenna Peppel 3 1b. Howardsville: Jones-McNally 2 1b. 

First game

Buchanan 10, Brandywine 0

Brand 000 00 — 0 3 0

Buch 422 2x — 10 14 0

WP — Ericka Donathen, LP — Kennedy Byrd

Top hitters — Buchanan: Donathen 2 2b; Brooklyn Krumrie HR.

Second game

Buchanan 6, Brandywine 1

Brand 110 010 — 1 7 0

Buch 302 100 — 6 9 0

WP — Sophia Lozmack, LP — Byrd

Top hitters — Buchanan: Morgan Lenox 2b, HR; Donathen 2b.

Record — Buchanan 17-7.

Track

Monday’s results

Southwestern Athletic ConferenceLakeshore Division Meet

Boys

Team scores — 1. Saugatuck 197, 2. Coloma 138, 3. Gobles 109, 4. Watervliet 88, 5. Martin 64, 6. Lawrence 13, 7. Fennville 7.

100 — Derek Plitt (C) 11.60; 200 — Sincere Taylor (C) 23.70; 400 — Josh Young (C) 50.80; 800 — Corey Gorgas (S) 1:58.32; 1600 — Nik Pettinga (S) 4:46.95; 3200 — Corbin Blink (S) 10:41.64; 110 hurdles — Brad Dunn (S) 15.48; 300 hurdles — Travis Chandler (G) 41.62; 400 relay — Coloma (Mike Dancer, Nick Fogarty, Caleb Ellis, Derek Plitt) 45.39; 800 relay — Gobles 1:36.98; 1600 relay — Martin 3:58.68; 3200 relay — Saugatuck 9:00.61; shot put — Dylan Avalos (S) 47-11; discus — Jonah Jones (C) 138-02; high jump — Lamarrius Smith (W) 6-00; pole vault — Ronnie Devries (G) 12-06; long jump — Lamarrius Smith (W) 20-05. 

Girls

Team scores — 1. Saugatuck 204, 2. Gobles 124.5, 3. Martin 99, 4. Coloma 71, 5. Watervliet 47, 6. Lawrence 44.5, 7. Fennville 15. 

100 — Jasmine Hoffman (L) 13.54; 200 — Kierstyn Stoin (S) 28.22; 400 — Thea Johnson (S) 1:00.89; 800 — Natalie Martinson (S) 2:27.22; 1600 — Taylor Conner (S) 5:56.25; 3200 — Sara Tyrrell (M) 13:58.63; 100 hurdles — Lily Francis (S) 17.70; 300 hurdles — Lily Francis (S) 49.95; 400 relay — Saugatuck 53.22; 800 relay — Coloma (Gabby Ezell, Marissa Sherburn, Divine Parker, Alexia Saucedo) 1:58.23; 1600 relay — Saugatuck 4:22.94; 3200 relay — Saugatuck 11:40.19; shot put — Syah Sexton (W) 33-05 1/2; discus — Faith Guritz (M) 102-03; high jump — Samantha Scott (C) 5-00; pole vault — Aletheia Grossmann (G) 8-06; long jump — Jasmine Hoffman (L) 15-05.