Cross country

Portage Invitational

Division 1

Boys

Team scores (40 teams) — 1. Brighton 102, 39. St. Joseph 1168.

Individual winner — Mhalicki Bronson (Defiance) 15:00.3.

St. Joseph — 215. Drew Nisbet 17:55.5, 225. Will Fiesbeck 18:00.3, 239. Ayden Moyer 18:13.3, 241. Jacob Haunhorst 18:16.2, 248. Michael Melvoin 18:24.7.

Girls

Team scores (37 teams) — 1. Ann Arbor Pioneer 93, 27. St. Joseph 749.

Individual winner — Arianne Olson (Holland West Ottawa) 17:43.0.

St. Joseph — 42. Riley Mullen 19:36.7, 93. Olivia Ippel 20:30.5, 199. Lizzy Nelson 22:12.7, 208. Madison Scott 22:24.8, 220. Francesca Melloso 22:48.0.

Division 2

Boys

Team scores (42 teams) — 1. Fremont 55, 8. Berrien Springs 333, 28. Lakeshore 758, 40. South Haven 1050, 42. Niles 1138. No team score: Dowagiac.

Individual winner — Evan Bishop (East Grand Rapids) 15:05.0.

Berrien Springs — 24. Ashton Sheline 16:22.4, 49. Carter Sheline 16:59.0, 58. James Burke 17:09.8, 82. Nathaniel Bittner 17:36.1, 137. Sam Markle 18:08.1.

Lakeshore — 29. Race Bettich 16:26.6, 157. Denver Borst 18:25.2, 172. Grant Rose 18:30.8, 210. Eric Dubbert 18:59.4, 216. Kent Heppler 19:02.2.

South Haven — 112. Carson Rooker 17:54.7, 180. Brian Thompson 18:38.7, 232. Ben Meyer 19:16.7, 280. Corbin Morrison 20:51.3, 285. Luke Prohn 21:13.6.

Niles — 45. Adam Shepherd 16:54.6, 263. Ashton Burrous 20:09.1, 283. Preston Sharpe 21:10.9, 295. Clement Baird 22:32.2, 299. Parker Lyden 23:28.7.

Dowagiac — 8. Shawn Little 16:01.9, 53. Cole Parker 17:02.5, 276. William Leonard 20:41.0, 296. Logan Wallace 22:30.1.

Girls

Team scores (44 teams) — 1. Petoskey 73, 30. Berrien Springs 796, 31. Niles 820, 37. Lakeshore 991, 38. South Haven 1019.

Individual winner — Cambrie Smith (Petoskey) 17:36.7.

Berrien Springs — 49. Erin Moore 19:52.6, 179. Shaylynn Reyes 22:03.0, 181. Mackenzie Geralds 22:08.6, 188. Anna Constable 22:17.4, 208. Jezra Reyes 22:51.6.

Niles — 43. Kaylee Thompson 19:41.8, 142. Kayla Trueblood 21:28.2, 193. Cassandra Shortman 22:19.9, 197. Erin Thomas 22:31.5, 254. Kierstyn Thompson 23:56.5.

Lakeshore — 166. Abigail Winsman 21:47.6, 191. Cait Obrien 22:19.8, 206. Rachel Vroegop 22:50.1, 215. Haylee Woods 23:00.5, 225. Catelyn Wilkerson 23:14.6.

South Haven — 89. Summer Corke 20:30.6, 105. Katie Schooley 20:55.2, 263. Camborley Gleason 24:26.2, 277. Jordan Taylor 25:10.1, 303. Hayden Rooker 29:52.9.

Division 3

Boys

Team scores (36 teams) — 1. Hanover-Horton 77, 9. Bloomingdale 307, 12. Watervliet 326, 20. Bangor 588, 21. Coloma 604, 29. Hartford 769. No team score: Buchanan.

Individual winner — Max Sharnas (Saugatuck) 16:08.1.

Bloomingdale — 8. Joe Furlan 16:28.7, 38. Tyler Starbuck 17:16.0, 39. David Garcia 17:16.6, 97. Carlos Garcia 18:28.0, 163. Malachi Cassels 19:19.1.

Watervliet — 40. Ezra Troyer 17:18.4, 41. Gus Hinch 17:19.2, 68. Kody Edmonds 18:02.6, 98. Trevor Pelton 18:28.4, 105. German Casiano 18:35.2.

Bangor — 19. Alvaro Martinez 16:45.0, 84. Zach Trainor 18:22.4, 118. Abner Mendoza 18:43.4, 214. Daniel Adams 20:14.7, 302. Aurelio Melgarejo 21:47.7.

Coloma — 86. Jake Ickes 18:23.5, 106. Blane Sutherland 18:35.3, 108. Ethan Vandermolen 18:35.9, 193. Riley Davis 19:59.3, 227. Skyler Wolfe 20:29.3.

Hartford — 79. Joey Lemkuhl 18:16.0, 119. Jacob Morales 18:43.9, 203. Aldo Acevedo 20:10.6, 296. Hunter Bloom 21:38.5, 299. Arulio Delgado 21:45.5.

Buchanan — 55. Kelsey Brown 17:44.5, 76. Walker Barz 18:10.8, 340. Caden Mattingly 23:23.5, 344. Luke Sherwood 23:43.8.

Girls

Team scores (34 teams) — 1. Hart 37, 11. Bloomingdale 365, 14. Coloma 481, 20. Hartford 546, 28. Bangor 723, 30. Buchanan 814, 33. Watervliet 911.

Individual winner — Savannah Ackley (Hart) 18:58.5.

Bloomingdale — 25. Kallie Harrison 20:14.9, 36. Aimee Sustaita 20:38.7, 67. Addison Miller 21:33.9, 116. Marta Douglas 22:33.6, 171. Olaisa Moss 23:46.0.

Coloma — 86. Ava Genovese 21:57.3, 88. Emma Vandermolen 22:01.5, 114. Camryn Brown 22:31.4, 118. Chloe Williams 22:36.5, 136. Abby Vandermolen 23:01.8.

Hartford — 72. Yovana Naranjo 21:44.8, 102. Katherine Sanchez 22:19.0, 124. Jasmin Janicki 22:43.1, 153. Jamie Smith 23:21.6, 191. Asuzena Loera 24:11.4.

Bangor — 108. Brisa Sanchez-Valdez 22:27.8, 148. Emily Hernandez 23:18.0, 163. Sandra Barajas 23:33.7, 217. Lilliana Alcauter 24:40.4, 300. Hannah Householder 27:46.5.

Buchanan — 115. Natalie Riley 22:32.0, 218. Jade Smith 24:40.9, 226. Joy Kaltenbach 25:05.8, 255. Nora Kaltenbach 26:14.9, 258. Katie Devlaminck 26:17.6.

Watervliet — 195. Brenda Romero 24:16.0, 214. Sophia Tavolacci 24:37.8, 250. Kristina Swanson 26:07.8, 286. Keyona Klimkiewicz 27:17.5, 307. Destiny Kerr 28:01.8.

Division 4

Boys

Team scores (24 teams) — 1. Breckenridge 55, 7. Bridgman 194, 11. Lawrence 368, 20. Eau Claire 508, 21. River Valley 541, 23. Lake Michigan Catholic 562. No team score: New Buffalo.

Individual winner — Mason Sumner (Breckenridge) 16:06.7.

Bridgman — 10. Luke Blesy 17:14.8, 17. Chipper Steffey 17:29.8, 40. John Sanderson 18:12.1, 59. AJ Hackett 18:40.8, 77. Jayce Warren 18:59.1.

Lawrence — 18. Isaiah Beiter 17:30.6, 31. Alan Macyauski 17:49.9, 71. Charlie Degraves 18:52.0, 129. Brody Amthor 20:14.1, 151. Clay Beal 21:07.2.

Eau Claire — 39. Rigoberto Andres 18:11.0, 58. Edward Lopez 18:38.1, 106. Adam Blankenship 19:36.7, 203. Anthony Perkins 25:58.1, 215. Karl Overton 30:16.4.

River Valley — 65. Logan Payne 18:46.6, 101. Joshua Seifert 19:27.2, 130. David Forker 20:15.1, 133. Gavyn Rogers 20:22.4, 159. Jaren Christ 21:31.5.

LM Catholic — 23. Michael Golden 17:42.1, 105. Nathaniel Green 19:30.8, 174. Braden Warner 22:07.5, 178. Isaac Reeve 22:20.7, 185. Noah Siglow 23:15.6.

New Buffalo — 117. Harrison Bourne 19:58.0, 146. Evan Spriggs 20:56.6, 190. Keagan Papke 23:23.9, 197. Evan Messinger 24:05.7.

Girls

Team scores (13 teams) — 1. Kalamazoo Christian 86, 2. Bridgman 87. No team score: Eau Claire, Lake Michigan Catholic, Lawrence, New Buffalo, River Valley.

Individual winner — Abby VanderKooi (Western Michigan Christian) 17:02.7.

Bridgman — 6. Arie Hackett 20:06.8, 7. Karsyn Stewart 20:14.2, 24. Jane Kaspar 21:28.0, 26. Summer Fast 21:36.2, 35. Mikaela Owen 22:05.9.

Eau Claire — 16. Ericka Lopez 21:11.2.

Lake Michigan Catholic —37. Grace Stockdale 22:08.0, 108. Bailey Siglow 26:23.9.

Lawrence — 32. Madeline Madsen 21:54.9, 87. Lily Marsh-Peek 24:52.4, 89. Naomi Norris 25:01.9.

New Buffalo  — 79. Abby Vitale 24:12.9, 98. Sam Smith 25:23.3, 111. Sara Eberly 26:42.6.

River Valley — 61. Rylee Rogers 23:24.9, 93. Taylor Volstorf 25:11.7, 110. Alyssa Montgomery 26:27.5, 142. Naylanna Kendle 29:53.4.

 

Volleyball

Bloomingdale Inv.

Pool play — Michigan Lutheran 2-4, Berrien Springs 0-4.

Quarterfinals — Parchment d. Michigan Lutheran 27-25, 22-25, 15-11.

Lutheran — Mara Rugen 30 kills, 5 blocks, 30 digs, 3 aces; Maria Rush 22 kills, 27 digs, 5 aces; Brooke Gerlach 13 kills, 5 blocks, 5 aces; Abby Harris 5 kills, 4 digs; Katie Rainey 47 digs, 3 aces; Hailey Conrad 5 kills, 9 digs, 24 assists; Sophie Garcia 8 digs, 20 assists; Clare Berghaus 5 kills; Abigail Marquis 5 kills, 4 digs; Alexia Tobias 5 digs; Jenna Kohler 4 digs.

Berrien Springs — Kylee Smith 7 digs, 3 kills; Zoe Dortch 10 kills, 8 blocks, 4 digs; Emily Knight 14 digs, 9 assists; Jack Alsbro 7 digs, 4 assists; Jessy Silva 52 digs, 4 aces; Caby Cuthbert 17 kills, 3 aces, 4 blocks, 14 digs; Ellie Griffiths 5 kills, 11 blocks; Olivia Elliot 20 kills, 14 digs.

Record — Michigan Lutheran 13-14-1, Berrien Springs 3-12-1.

Bronson Inv.

Bracket play — Edwardsburg d. Niles 25-20, 25-19

Pool play — Niles 1-2.

Niles — Nikki Nate 3 aces, 22 kills, 2 blocks, 20 digs; Candace Knight 3 aces, 12 digs; Grace Florkowski 3 aces, 4 kills, 5 digs, 30 assists; Emma Beckman 3 aces, 9 digs, 31 assists; Bianca Pickens 2 aces, 34 digs; Zoie Appleberry 1 ace, 8 kills, 8 digs; Taylor Bailey 14 kills, 4 blocks; Amara Palmer 11 kills; Jillian Bruckner 11 kills, 1 block; Marika Ruppart 5 kills, 3 blocks.

Record — Niles 17-16-4.

Warsaw (Ind.) Invitational

at Dunes Volleyball Club, La Porte

Records — Buchanan 2-2, St. Joseph 1-3.

Local match score — Buchanan d. St. Joseph 26-24, 18-25, 15-13.

Buchanan — Josie West 14 kills, 10 digs, 8 aces; Katie Schau 9 kills, 9 digs; Faith Carson 10 kills, 6 blocks; Kylie Boller 8 kills; Hailey Jonazke 16 digs; Lauren Strefling 8 digs, 8 aces; Kaylin Rogers 11 aces; Claire Shelton 40 assists.

St. Joseph — Olivia Blackmond 1 kill, 4 assists, 5 aces, 39 digs; Lauryn Griffin 14 kills, 1 assist; Karenna Sohn 2 kills, 2 assists, 3 aces, 4 digs; Audrey Nowell 3 kills, 5 assists, 2 aces, 9 digs; Courtney Koch 5 kills, 1 assist, 1 ace, 2 digs; Ainsley Hegg 12 kills, 28 assists, 1 ace, 16 digs; Sophie Arent 6 kills, 2 assists, 1 ace, 19 digs; Taylor Valdes 14 kills, 1 assist, 7 digs; Aubrey Day-White 2 kills; Karly Klaer 27 kills, 30 assists, 7 aces, 24 digs.