Girls golf

Sturgis Invitational

Black Division

Team scores – 1. Marshall 332, 2. St. Joseph Blue 378, 3. Coldwater 389, 4. Dowagiac 400, 5. Sturgis 408, 6. Harper Creek 421

Medalist – Marie Mathieu (Marshall) 74.

St. Joseph Blue – 4. Maya Hunter 84, Madison Jackson 95, Leah Terry 95, Bella Finnigan 104.

Orange Division

Team scores – 1. Niles 427, 2. Three Rivers 434, 3. St. Joseph White 445, 4. Vicksburg 459, 5. Allegan 463

Medalist – Emma Franklin (Allegan) 99.

Niles – 2. Skyler Brawley 100, 4. Maddie Lister 104, 6. Willow Brawley 105, Shelby Jaynes 118.

St. Joseph White – 8. Bailey Kulich 108, 10. Autumn Champion 108, Mikaela Vanhoven 110, Katie McKitrick 118.

KVC Jamboree at Crestview

Team scores – 1. Kalamazoo Hackett 184, 2. Kalamazoo Christian 191, 3. Comstock 223, 4. Schoolcraft 252. No team score: Michigan Lutheran.

Medalist – Colleen McNally (Hackett) 42.

Michigan Lutheran – Josey Vandermarkt 47, Dorie Schlutt 56, Mia Harris 68.

Boys tennis

Bridgman 7, Coloma 1

Singles – 1. Vincent Ireland (B) d. Chris Eastman 6-3, 6-3; 2. Noah Siglow (B) d. Mark Newton 6-1, 6-2; 3. Brodie Mcquillan (C) d. Andrew Glotzbach 6-4, 6-4; 4. Chase Strother (B) d. Braiden Goldner 3-6, 6-3, 6-2.

Doubles – 1. Trey Heyn-Trevor Mulick (B) d. Cole Current-Tyler Streu 6-2, 6-2; 2. Ellie Kroeze-Adam Knigga (B) d. Molly McVay-Eadie Needham 6-1, 6-2; 3. Ethan Moser-Angelo Ciccarelli (B) d. Charis Lemoine-Isabella Greenman 6-2, 6-0; 4. Dru Larimer-Jesse Arp (B) d. Aaron Wurn-Hannah Guntz 6-7 (5), 6-3, 6-3.

Girls swimming

Portage Central 100, Bridgman 86

200 medley relay – Portage Central 1:57.75; 200 freestyle – Maggie Farrell (PC) 1:59.33; 200 IM – Audrey Dixon (B) 2:20.33; 50 freestyle – Farah Ghazal (PC) 26.05; Diving – Dani Morrill (B) 167.20; 100 butterlfy – Caroline Miller (PC) 1:02.14; 100 freestyle – Ghazal (PC) 55.93; 500 freestyle – Farrell (PC) 5:21.00; 200 freestyle relay – Portage Central 1:44.82); 100 backstroke – Miller (PC) 1:01.31; 100 breaststroke – Sydney Sonday (PC) 1:12.07; 400 freestyle relay – Portage Central 3:47.48.

Volleyball

Decatur d. Eau Claire 25-10, 25-4, 25-11

Eau Claire – Stephanie Jenkins 1 kill, 1 dig; Julia Kurland 1 dig, 1 kill; Emilee Demski 2 aces. 2 kills, 1 block, 2 digs; Bryana Muffo 4 digs; Ali Ferry 2 kill 9 digs; Lizzy Little 2 digs, 2 kills; Amariah Hysell 1 kill; Kayla Arend 1 ace, 6 assists 4 digs.

Gobles d. Watervliet 25-18, 25-13, 25-20

Watervliet — Kristen Gardiner 11 assist, 3 digs; Susanna VanLente 3 kills, 1 dog, 4 aces; Myah Hobson 4 kills, 1 dig; Yanna Winters 3 kills, 2 digs; Addison Riley 2 kills, 2 digs; Allison Pline 4 digs.

Hartford d. Bloomingdale25-17, 25-23, 25-20

Hartford – A. Snodgrass 5 kills, 1 block; M. Requenes 3 kills; L. Goodson 3 kills, 7 digs; M. Nelson 8 assists, 3 aces, 15 digs; G. Kuehnle 4 aces, 2 aces; K. Robles 8 digs; E. Fillmore 1 block.

Cross country

Southwest 10 Jamboree

Boys

Team scores – 1. Bloomingdale 19, 2. Marcellus 58, 3. Eau Claire 58. DNF: Decatur

Top 10 – 1. J. Furlan (B) 17:38, 2. T. Starbuck (B) 18:16, 3. D. Garcia (B) 18:20, 4. T. Garcia (B) 18:26, 5. W. Haas (M) 18:41,  6. R. Andreas (EC) 18:53, 7. E. Lopez (EC) 19:34, 8. A. Austin (M) 19:39, 9. T. Wixom (B) 19:48, 10. A. Blankenship (EC) 20:16.

Girls

Team scores – 1. Bloomingdale 25, 2. Marcellus 47, 3. Eau Claire 71, 4. Decatur 72.

Top 10 – 1. C. Harrison (B) 21:18, 2. A. Sustaita (B) 21:25, 3. E. Lopez (EC) 21:56, 4. V. Vidal (M) 22:14, 5. A. Miller (B) 22:24, 6. E. Tone (M), 7. M. Douglas (B) 23:30.05, 8. R. Friconneau (M) 23:46, 9. B. Franks (D), 10. M. Tun (B) 24:21.43.

Boys soccer

Monday’s results

Bangor 4, Cassopolis 3

Goals – Bangor: Rolando Munoz 2, Jon Nieva, Eloy Saucedo.

Halftime: Cassopolis 3-0.