Volleyball

Portage Central d. St. Joseph 25-19, 25-18, 25-23

St. Joseph – Karly Klaer 9 kills, 8 digs, 2 blocks, 11 assists; Olivia Blackmond 7 digs, 1 kill, 3 assists; Ainsley Hegg 3 kills, 7 assists, 4 digs; Courtney Koch 5 kills; Avery Burnette 4 kills; Sophie Arent 3 kills.

Niles d. Portage Northern 12-25, 16-25, 25-21, 25-13, 15-8

Niles – Nikki Nate 14 kills, 2 blocks; Taylor Bailey 12 kills, 5 digs; Marika Ruppart 8 kills, 5 blocks; Jillian Bruckner 6 kills, 1 block, 4 digs; Zoie Appleberry 3 kills, 1 block, 9 digs; Amara Palmer 3 kills, 3 blocks, 3 digs; Grace Florkowski 1 kill, 15 digs, 20 assist; Lexi Kruger 1 kill; Emma Beckman 15 assists.

Brandywine d. Buchanan 25-16, 25-17, 25-21

Brandywine – Liz Stockdale 15 assists, 3 digs, 3 aces; Kristen Alvord 11 kills, 4 digs; Riley Crofoot 3 kills, 1 block; Bethany Duval 7 kills, 6 digs, 7 aces; Clara Depriest 19 assists; Kylie Myers 11 kills.

Record – Brandywine 24-6-1.

Mattawan d. Lakeshore 25-10, 25-13, 25-15

Lakeshore – Sierra Ciesielski 5 kills, 4 digs, 1 block; Cali Allen 7 kills, 1 ace, 6 digs; Bailey Joachim 3 kills, 3 digs; Emma Myer 16 assists, 3 digs; Gianna Kerschbaum 8 digs.

Michigan Lutheran d. Covert 25-8, 25-4, 25-8

Lutheran — Mara Rugen 7 kills, 5 digs, 4 aces; Brooke Gerlach 3 kills; Katie Rainey 5 digs, 3 aces; Hailey Conrad 2 kills, 4 assists, 5 aces; Sophie Garcia 6 assists; Clare Berghaus 3 kills, 3 aces; Abigail Marquis 6 aces; Jenna Kohler 3 digs, 4 aces; Andrea Hisle 3 digs, 3 aces.

Records — Lutheran 5-0 BCS White, 14-14-1.

Cross country

BCS Meet at Berrien Springs

Boys

Team scores – 1. Berrien Springs 44, 2. Parchment 62, 3. Bridgman 77, 4. Lawrence 104, 5. River Valley, 6. Buchanan 155, 7. Lake Michigan Catholic 181, 8. Brandywine 195; DNF: New Buffalo

Race winner – Ashton Sheline (BSp) 16:47.34.

Berrien Springs – Ashton Sheline 16:47.34, Carter Sheline 17:37.61, Nathan Bittner 17:53.03, James Burke 18:03.03, Sam Markle 18:16.2.

Bridgman – Luke Blesy 17:12.37, Chipper Steffey 17:57.06, John Sanderson 18:37.21, AJ Hackett 18:42.87, Jayce Warren 18:59.75.

Buchanan – Kelsey Brown 17:27.54, Walker Barz 17:28.93, Caden Mattingly 23:01.05, Luke Sherwood 24:15.06, Frank Furst 28:11.95.

Brandywine – Aaron Lauri 21:00.45, Micah Colby 21:05.17, Keegan Rieth 21:30.64, Jesus Ruiz 22:22.14, 5. Gage Hoskin 24:20.69.

LM Catholic – Michael Golden 17:59.09, Nathaniel Green 21:22.56, Noah Siglow 22:24.33, Isaac Reeve 22:26.15, Graden Warner 23:08.27.

River Valley – Gavyn Rogers 18:44.43, Logan Payne 18:46.03, Joshua Seifert 19:36.76, David Forker 20:52.15, Jaren Christ 21:40.85.

New Buffalo – Harrison Bourne 20:40.05, Evan Spriggs 22:59.32, Keagan Papke 23:49.49, Evan Messinger 24:22.78.

Lawrence – Isaiah Beiter 17:53.79, Alan Macyauski 17:58.04, Charlie DeGraves 18:58.32, Brody Amthor 20:00.78, Mauricio Mancera 20:10.08.

All conference

Red – Ashton Sheline (BSp), Garrett Winter (P), Blesy (Brid), Brown (BUC), Barz (Buc), William Winter (P), Carter Sheline (BSp). Honorable mention: Bittner (BSp), Steffey (Brid), Burke (BSp), Houtkooper (P), Markle (BSp), Swank (BSp), Terrill (P).

White – Beitner (L), Macyauski (L), Golden (Catholic), Rogers (RV), Payne (RV), DeGraves (L), Seifert (RV). Honorable mention: Amthor (L), Mancera (L), Bourne (NB), Forker (RV), Green (Catholic), Beal (L), Christ (RV).

Girls

Team scores – 1. Bridgman 26, 2. Berrien Springs, 3. Parchment 92, 4. Lawrence 98, 5. Buchanan 129, 6. Brandywine 138, River Valley 141. DNF: New Buffalo, Lake Michigan Catholic

Race winner – Erin Moore (BSp) 20:15.37.

Bridgman – Karsyn Stewart 20:18.05, Arie Hackett 20:39.35, Jane Kaspar 21:39.59; Summer Fast 21:46.02; Mikaela Owen 22:18.95.

Berrien Springs – Erin Moore 20:15.37, Shaylynn Reyes 22:21.65, Anna Constable 22:25.61, McKenzie Geralds 22:28.86, Jezra Reyes 23:33.79.

Buchanan – Natalie Riley 23:49.14, Joy Kaltenbach 25:17.12, Jade Smith 25:28.35, Katie DeVlaminck 26:18.07, 5. Nora Kaltenbach 26:27.97.

Brandywine – Allison Lauri 23:23.40, Morgan Horvath 23:23.80, Karla Avina-Rios 27:26.91, Madison Franks 27:44.71, Ava Doctor 27:47.74.

River Valley – Rylee Rogers 23:46.75, Taylor Volstorf 24:05.81, Alyssa Montgomery 26:07.06, Macey Springer 26:58.74, Naylanna Kendle 31:59.92.

Lawrence – Madeline Madsen 22:17.16, Hannah Lanphear 24:11.35, Lily Marsh-Peek 24:46.09, Naomi Norris 25:27.05, Peyton Murney 25:32.74.

New Buffalo – Abby Vitale 23:58.07, Sam Smith 24:51.92, Sara Eberly 27:11.76.

LM Catholic – Grace Stockdale 22:59.17, Bailey Siglow 26:08.77.

All conference

Red – Moore (BSp), Stewart (Brid), Mary Dow (P), Hackett (Brid), Lydia Kruis (Comstock), Kaspar (Brid), Fast (Brid). Honorable mention: Bethany Brown (P), Mikaela Owen (Brid), Reyes (BSp), Constable (BSp), Geralds (BSp), Lauri (Brandy), Horvath (Brandy).

White – Madsen (L), Stockdale (Catholic), Rogers (RV), Vitale (NB), Volstorf (RV), Lanphear (L), Lily Marsh-Peek (L). Honorable Mention: Smith (NB), Norris (L), Murney (L), Montgomery (RV), Siglow (Catholic), Springer (RV), Eberly (NB).